Podsumowanie mojego autografowego 2009 roku

Tomáš Rosický
Tomáš Rosický

Na samym początku nie myślałem, aby rozszerzyć swoje podsumowania do pierwszych dwóch lat mojej przygody z autografami. Moja myśl była związana z tym, że w 2008 i 2009 roku nie zbierałem aż tak dużo. Miałem wtedy 12 i 13 lat, dlatego byłem jeszcze dzieckiem, a więc nie miałem możliwości jeździć na spotkania, a tym bardziej swobodnie samemu zbierać osobiście. Po opublikowaniu jednak wszystkich pozostałych podsumowań (z lat 2010-2016) zdecydowałem, aby pozostałe dwa wpisy (brakujące ze wszystkich lat mojego zbierania) się ukazały. Zarówno w tym wpisie, jak i w tym z 2008 roku nie będzie za wiele. Chodzi o to, że wówczas kolekcjonowaniu autografów nie poświęcałem tyle czasu, jak dzisiaj. Nie myślałem wtedy, że moja zajawka na autografy rozrośnie się do tego stopnia, że będzie trwała aż przez tyle lat, a jak wiecie (lub dopiero się dowiecie) zbieranie podpisów stało się częścią mojego życia i trwa do dziś. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim roku mojego zbierania nie skupiałem się tylko na podpisach piłkarskich. Mogę powiedzieć nawet, że autografy osób z piłki nożnej.. były dodatkiem. Pewnie wielu moich znajomych w tym momencie się zdziwi, ale tak właśnie było. Owszem, całą zabawę z autografami zacząłem od podpisu piłkarskiego (o tym wszystkim opowiadam we wpisie podsumowującym 2008 rok), ale listy i popularne tamtego czasu maile wysyłałem do wszystkich sławnych ludzi. Dostawałem więc początkowo odpowiedzi od aktorów, piosenkarzy, kabareciarzy i sportowców z innych dziedzin niż piłka nożna.

2009 rok opierał się głównie na wysyłaniu listów tradycyjnych i e-maili do znanych osób z Polski. Nie oznacza to jednak, że nie zebrałem nic osobiście ze świata piłki nożnej. Pamiętam, że w maju na otwarcie „Orlika”, który został zbudowany przy szkole podstawowej do której uczęszczałem przyjechał minister sportu Mirosław Drzewiecki, a z nim.. Włodzimierz Smolarek! Dla mnie, czyli młodego chłopaka było to przeżycie, ponieważ Pan Włodzimierz był legendą polskiego futbolu. Znałem go bardzo dobrze z opowiadań m.in. mojego taty, który lata temu jeździł na jego mecze, kiedy grał w Widzewie Łódź oraz reprezentacji Polski. Ogólnie nie myślałem jeszcze w tamtym czasie o wywoływaniu zdjęć, dlatego zabrałem ze sobą białą kartkę i na niej zdobyłem autograf byłego Widzewiaka. Do dziś żałuję, że nie miałem ze sobą żadnego z jego zdjęć. Autograf byłby wtedy dla mnie jeszcze bardziej cenniejszą pamiątką. Niestety już nigdy w życiu nie uda mi się go ponownie zdobyć. Pan Włodzimierz odszedł od nas w 2012 roku i nie doczekał Mistrzostw Europy, a jak wiecie wszystkie boiska typu „Orlik” był budowane głównie pod Euro, które odbyło się w Polsce i na Ukrainie. Sentyment do tego autografu zostanie na pewno do końca mojego życia. Spoczywaj w pokoju!

Autograf od Włodzimierza Smolarka
Autograf od Włodzimierza Smolarka

W wakacje natomiast pojechałem po raz drugi do Londynu, ale po raz pierwszy zaliczyłem w nim piłkarski mecz. Tata sprawił mi niespodziankę urodzinową i wspólnie pojechaliśmy na Underhill Stadium, gdzie miejscowy Barnet F.C. podejmował Arsenal. Zabrałem ze sobą długopis, a tuż przed meczem zakupiłem przegląd meczowy i w nim zebrałem autografy od prawie wszystkich „Kanonierów”. Podpis w nim złożył m.in. Mikaël Silvestre, który przez 9 lat występował w barwach Manchesteru United. Niestety w kadrze na to spotkanie nie znalazł się ani Łukasz Fabiański, ani Wojciech Szczęsny. Był za to między innymi Tomáš Rosický i Thomas Vermaelen. Dla reprezentanta Belgii występ w tym spotkaniu był debiutem w Arsenalu. Po jakimś czasie Vermaelen przebił się na tyle do składu i wyrobił sobie w Londynie solidną markę, że został swego czasu nawet kapitanem drużyny! Zarówno z nim, jak i z Rosický’m udało mi się dodatkowo sfotografować. Podczas mojego pobytu w Anglii zwiedziłem też trzy stadiony piłkarskie. Zawitałem pod obiekty Charlton Athletic, Millwall oraz Chelsea.

Underhill Stadium
Underhill Stadium
Podpisy od piłkarzy Arsenalu
Podpisy od piłkarzy Arsenalu
Reprezentant Czech rozdający autografy :)
Reprezentant Czech rozdający autografy 🙂
Thomas Vermaelen
Thomas Vermaelen
:)
🙂
Barnet F.C. vs Arsenal
Barnet F.C. vs Arsenal
The Valley - stadion Charlton Athletic F.C.
The Valley – stadion Charlton Athletic F.C.
The Den - stadion Milwall F.C.
The Den – stadion Milwall F.C.

Mateusz „Mateqi” Zgorzyk

https://www.facebook.com/AutografyMateqi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s