Podsumowanie mojego autografowego 2012 roku

Mateqi z reprezentacją Grecji
Mateqi z reprezentacją Grecji

Cele na 2012 rok: W tym szczególnym dla polskiej piłki 2012 roku chciałbym pozbierać dużo podpisów osobiście. Na samym początku roku planuję wybrać się do Warszawy, aby wspólnie z forumowiczami zebrać Sporting oraz Portugalię. Głównym celem podczas drugiego pobytu będzie zrobienie zdjęcia z Cristiano Ronaldo (może się uda?). Nie wykluczam także wypadów na treningi, sparingi czy mecze ligowe drużyn z Ekstraklasy.

Jeżeli chodzi o Euro2012, to chciałbym pozbierać, jak najwięcej autografów uczestników Mistrzostw Europy. Rozważam kilka opcji: wyjazd do Warszawy i okolic (Polska, Rosja, Chorwacja), Legionowa (Grecja) lub do Wrocławia (Czechy). Zobaczę jednak co czas pokaże.

Gdybym wybrał się na wakacje do Londynu, to byłoby fajnie pozbierać coś na Igrzyskach Olimpijskich, bądź coś osobiście na meczach sparingowych lub treningach.

W przyszłym roku planuję wysłać ponownie ponad 100 listów oraz dobić do 100 autografów osób powiązanych z Manchesterem United (co będzie na pewno bardzo trudne).

Co do postanowień związanych z forum Kolekcja24.pl, to chciałbym wraz z nowym rokiem z powodzeniem uruchomić własną galerię autografów. Dodatkiem będzie popracowanie nad jakością zdjęć oraz autografów. Po cichu myślę też nad zaliczeniem forumowego zlotu. Za bardzo nie planuję, bo nie wiem co czas przyniesie, jednak kilka planów wymieniłem wyżej. Mam nadzieję, że będę ten czas miło wspominał, podsumowując rok 2012.


Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo

Rok 2012 muszę uznać za bardzo udany. Był to dla mnie najlepszy rok w mojej 4,5 letniej przygodzie z autografami. Zdobyłem w nim wiele ciekawych autografów z odpisów i z wymian. Zaliczyłem także kilka wyjazdów, dzięki którym do kolekcji wpadło wiele podpisów zebranych osobiście. Był to rok szczególny dla wszystkich polskich kolekcjonerów ze względu na Mistrzostwa Europy, które wspólnie organizowane z Ukrainą odbyły się w Polsce.

W pierwszej połowie 2012 roku listów wysłałem niewiele, odpowiedzi też nie było za dużo. Głównie wiązało się to z zaoszczędzeniem pieniążków na zbieranie osobiście. Do czerwca wysłałem jedynie 20 listów. Wszystko nadrobiłem wyjazdami oraz pod koniec roku, kiedy wysłałem grubo ponad 100 listów. Patrząc na stosunek wysłanych, to odpowiedzi jednak i tak nadal było mało. Takie jest kolekcjonerstwo – nieprzewidywalne.

Jednym z celów na ubiegły rok było zaliczenie w lutym dwóch wyjazdów do Warszawy. Pierwszy z nich, to był wyjazd na zbieranie Sportingu Lizbona przy okazji meczu 1/16 finału Ligi Europy z Legią Warszawa. Drugi natomiast obejmował zdobycie autografów reprezentacji Polski oraz Portugalii dwa tygodnie później. Obie ekipy rozegrały mecz towarzyski na Stadionie Narodowym. Jak wiecie na oba zbierania pojechałem i w sumie nie żałuję.

Rui Patricio
Rui Patricio

14 lutego, czyli w dzień Świętego Walentego wybrałem się na trzy dni po autografy drużyny z Lizbony. Podczas tego wyjazdu nocowałem z Rodowitym_Łomżaninem (Adrianem) na lotnisku. Podczas zbierania Sportingu był problem związany z ochroniarzami, którzy mieli strasznie chore jazdy. Odpychali piłkarzy od nas i zabraniali podpisywania zdjęć. Później okazało się, że był to standard z portugalskimi ochroniarzami (mowa tu o zbieraniu Portugalii oraz Benfiki na Polish Masters). Pogoda nie dopisywała. Za oknem było gdzieś ok. -12 stopni. Kilkunastogodzinne czuwanie pod hotelem było bardzo odczuwalne. Kilku kolekcjonerów zwątpiło i zbieranie zakończyło tylko z kilkoma autografami. Zostali nieliczni. Ten, kto postanowił być do końca nie pożałował (mowa tutaj o sytuacji podczas odlotu Sportingu). W ostateczności zdobyłem na zdjęciach prawie wszystko co chciałem. Brakowało mi tylko paru podpisów, które potem i tak zdobyłem poprzez wymiany. Zbieranie Sportingu okazało się w miarę udane, a do kolekcji wpadły autografy takich piłkarzy, jak Anderson Polga (mistrz świata z 2002 roku), Oguchi Onyewu, Rui Patricio, Stijn Schaars, czy Marat Izmailov.

Nani
Nani

Dwa tygodnie później przyszedł czas na mecz Polska-Portugalia. Moim celem było zrobienie zdjęcia z moim ulubionym piłkarzem Cristiano Ronaldo. Zdjęcia niestety nie zrobiłem, a były do tego chyba ze trzy okazje. Zdobyłem natomiast jego sygnaturkę, która pozostaje jedną z najcenniejszych w mojej kolekcji. Zbieranie Portugalii również nie obyło się bez kilku incydentów związanych z ochroną oraz kibicami (gapiami), którzy zjawili się pod hotelem Sheraton. W stolicy ponownie spędziłem kilka dni, podczas których zebrałem autografy 16 osób z reprezentacji Portugalii (m.in. autografy Naniego, Ricardo Quaresmy, Pepe, Fábio Coentrão, Raula Meirelesa, João Pinto i wspomnianego wcześniej Cristiano Ronaldo) oraz 11 piłkarzy z reprezentacji Polski (m.in. Wojciecha Szczęsnego, Roberta Lewandowskiego, Ireneusza Jelenia oraz Eugena Polanskiego). Dodatkowo udało mi się zdobyć kilka nieplanowanych podpisów związanych z konferencją trenerów, która również w tamtym czasie odbywała się w Warszawie. Spotkałem m.in. Zbigniewa Bońka, Emilio Butragueño, Karl-Heinza Rummenigge, czy Kima Vilforta.

Fabio Cannavaro
Fabio Cannavaro

W kolejnych miesiącach autografy zdobywałem tylko drogą listowną. Zrobiłem również kilka wymian z różnymi kolekcjonerami (także zagranicznymi). Z ciekawszych podpisów do kolekcji udało się złapać m.in. Fabio Cannavaro, Rio Ferdinanda, Rafaela Márqueza, Zico, Mohammeda Noora i wiele innych. Oczywiście było jeszcze kilka okazji do zebrania autografów osobiście. Dla przykładu np. mecz Sevilli z Legią Warszawa, jednak ostatecznie nigdzie się nie wybrałem. Postanowiłem odłożyć fundusze na Euro.

Mistrzostwa Europy 2012
Mistrzostwa Europy 2012

Nadszedł czas długo oczekiwanych Mistrzostw Europy. Oczywiście nie mogłem opuścić tego wyjątkowego turnieju i również udałem się na autografowe łowy. Pierwsze reprezentacje do Polski przyleciały już na tydzień przed turniejem. Po głębszym namyśle, wspólnie z Adrianem z Łomży postanowiliśmy wybrać się na zbieranie reprezentacji Grecji, która przebywała w Jachrance niedaleko Legionowa. Kierunek ten wybrałem głównie ze względu na komfortowy nocleg. Mam tam rodzinę, więc z przenocowaniem mnie oraz Adka nie było największego problemu. Po autografy “bankrutów” wybraliśmy się jako pierwsi kolekcjonerzy. Nie wiedzieliśmy jak to będzie, więc autografy zbieraliśmy 3 dni. Całkiem długo, ponieważ, jak się później dowiedzieliśmy inni kilka dni później zebrali wszystko w ciągu nawet kilku godzin. Mimo wszystko bardzo miło wspominamy wspólnie spędzony czas.

Avraam Papadopoulos
Avraam Papadopoulos

W Jachrance zebraliśmy całą kadrę reprezentacji Grecji włącznie z Avraamem Papadopoulosem, który po pierwszym dniu turnieju (ze względu na kontuzję) pojechał do domu. Udało nam się również zdobyć podpisy od trenera Fernando Santosa, jego asystenta Leonidasa Vokolosa oraz byłego reprezentanta Hellady Takisa Fyssasa (mistrza Europy z 2004 roku). Dodatkowo zrobiliśmy fotki z prawie wszystkimi zawodnikami.

Oceana
Oceana

Ostatniego dnia postanowiłem wybrać się jeszcze do Warszawy po podpisy reprezentacji Rosji. Miałem do tego jedynie jedną okazję, gdy piłkarze wyjeżdżali na lotnisko przed wylotem na mecz do Wrocławia. Pod hotelem Bristol zebrałem autografy od Igora Akinfeeva, Marata Izmailova, Denisa Glushakova, Dmitri Kombarova, Romana Sharonova, Yuri Zhirkova oraz trenera Dicka Advocaata, z którym udało się nawet sfotografować. Kilka godzin później na lotnisku Chopina zdobyłem jeszcze autografy Ioana Lupescu, Bartosza Karwana, Stuarta Baxtera, Andrzeja Juskowiaka oraz.. Oceany. Były to ostatnie sygnaturki zdobyte osobiście podczas Euro.

Dick Advocaat
Dick Advocaat

Przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy wysłałem listy do wszystkich reprezentacji uczestniczących w tym turnieju (łącznie z tymi przebywającymi na Ukrainie), jednak nie tylko dla mnie, ale i dla innych kolekcjonerów okazało się to wielkim niewypałem. Podczas trwania turnieju dostałem jedynie dwa listy: od reprezentacji Czech, w którym otrzymałem podpisane karty przez Petra Čecha, Tomáša Sivoka, Milana Baroša, Vladimíra Šmicera i od reprezentacji Irlandii, która jednak swoje zdjęcia niepodpisane odesłała z powrotem. Jakiś czas po turnieju odpisały jeszcze reprezentacje Holandii oraz Francji. Ta pierwsza przysłała kilka gadżetów, a druga mało wartościowy t-shirt. Niestety do dnia dzisiejszego reszta odpowiedzi nie przyszła.

Turniej się skończył i pozostawało jedynie liczyć na innych kolekcjonerów. Przyszedł więc czas na wymiany zebranych podpisów, za które dostałem m.in. Chorwatów, Irlandczyków, Rosjan i Czechów.

Luisão
Luisão

Nadeszły wakacje. Wysłałem, jak zresztą co roku kilka listów do cypryjskich drużyn, przez które wpadło do kolekcji kilka ciekawych, egzotycznych autografów. W lipcu zaraz po moich urodzinach pojechałem do Wrocławia na turniej Polish Masters, gdzie do zdobycia były podpisy zawodników Benfiki Lizbona, PSV Eindhoven, Athletic Bilbao oraz Śląska Wrocław. Jako jeden z nielicznych kolekcjonerów (a może jedyny?) do Wrocławia zabrałem ze sobą zdjęcia wszystkich piłkarzy z myślą, że większość fotek wróci podpisanych. Turniej ten wspominam bardzo pozytywnie nie tylko ze względów kolekcjonerskich, ale też przyjacielskich. Poznałem kilku nowych kolekcjonerów, dzięki którym pobyt we Wrocławiu okazał się miłym przeżyciem. Przez kilka dni „lataliśmy” od jednego do trzeciego hotelu i takim sposobem zebraliśmy autografy prawie wszystkich interesujących nas piłkarzy.

„Everybody’s free to be a V.I.P.”
„Everybody’s free to be a V.I.P.”

Problemy były z Markiem van Bommelem, który podczas pobytu we Wrocławiu nie rozdał żadnego autografu oraz z trenerem Benfiki Marcelo Bielsą, który dopiero na koniec pobytu w Polsce ostatecznie rozdał autografy “only one”. Najbardziej wspominam ostatni dzień turnieju, czyli niedzielę. Przed południem spotkaliśmy się w hotelu, gdzie przebywał Athletic Bilbao. Po paru godzinach oczekiwania piłkarze zaczęli zjeżdżać windami na dół. Ja jako jedyny kolekcjoner postanowiłem zbierać autografy na zewnątrz. Zdobyłem wtedy m.in. podpis trenera Marcelo Bielsy oraz Markela Susaety. Po kilku chwilach podszedł do mnie menadżer drużyny z Hiszpanii. Zapytał, czy wybieram się na mecz. Oznajmiłem mu, że niestety nie, ponieważ nie mam biletu. Odpowiadając, że chciałbym iść na turniej wręczył mi cztery wejściówki. Jak się później okazało były to zaproszenia VIP. Strasznie byłem z nich zadowolony. Bilety podarowałem Maniemu, Gollazowi i Pulpetowi, a było to związane z tym, że.. wcześniej nie postawiłem im obiecanego piwa. Wspólnie w czwórkę udaliśmy się na stadion. Przy wejściu dla VIPów powitały nas bardzo sympatyczne panie. Na “dzień dobry” otrzymaliśmy opaski All Inclusive oraz torebki z upominkami (kartami pre-paid, smyczami i koszulkami). Po przejściu na górę znaleźliśmy się w raju. Suto zastawione stoły od zwykłych polskich dań po sushi, open bar oraz przechadzający się między stolikami piłkarze Śląska Wrocław. „Ładnie potraktowali kibiców!” – oznajmił wtedy Pulpet. Podczas pobytu na stadionie udało mi się zebrać podpisy od Avrama Granta oraz kilku piłkarzy Śląska Wrocław. Cały wyjazd okazał się ponownie bardzo udany.

Michael Rasmussen
Michael Rasmussen

Podczas wakacji zebrałem także autografy kilku kolarzy podczas 23. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków, którego jeden z etapów odbył się w Sieradzu. Dzięki wcześniejszej pomocy Grzegorza z Rudy Śląskiej zdobywam autografy od 12 kolarzy. Wśród nich znajdowały się podpisy m.in. Michaela Rasmussena, Stefana Schumachera, Angelo Furlana, Mario Manzoniego, Marka Rutkiewicza, Bartosza Huzarskiego oraz Adila Jelloula, który kilka tygodni później wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

Snoop Dogg aka Snoop Lion
Snoop Dogg aka Snoop Lion

Odbiegając od autografów sportowych w sierpniu wraz z Pulpetem wybrałem się do Łodzi, gdzie zdobyłem autograf od amerykańskiego rapera Snoop Dogga (tudzież Snoop Liona). Snoop okazał się spoko gościem. Podpisał pięć moich fotek i pozwolił zrobić wspólne zdjęcie.

Z końcem wakacji nastawiłem się głównie na wysyłanie listów. Wyjazdów żadnych nie robiłem co było związane z nową szkołą. W październiku zaliczyłem ostatni wyjazd do Wrocławia. Celem były autografy znakomitych piłkarzy reprezentacji Brazylii oraz Japonii.

Neymar
Neymar

Piłkarze reprezentacji Brazylii do Wrocławia na zgrupowanie przylecieli już 1,5 tygodnia przed meczem. Drużyna Canarinhos spędziła w Polsce najpierw trzy dni, po czym poleciała do szwedzkiego Malmö na mecz z Irakiem, który wygrała 6:0. Niedługo po zakończeniu meczu z powrotem przyleciała do Polski, gdzie przebywała już do końca.

Eiji Kawashima
Eiji Kawashima

We Wrocławiu z noclegiem nie miałem wielkiego problemu. Do końca nie wiedziałem jednak którego dnia na miejscu się zjawię, gdyż planowałem zebrać od razu obie ekipy, a Japonia przylatywała dopiero w sobotę. Ostatecznie wyruszyłem w piątek rano, gdzie na miejscu byłem już do końca, aż piłkarze rozlecą się do swoich krajów.

Rarytas
Rarytas

Podczas mile spędzonych dni w kolekcjonerskim gronie, wspólnie z m.in. forumowymi kolekcjonerami: SeboLZ, Gollaz, Mani, Maciek_wro, Paja22, Pirlo21, Unkas, Gaucho i innymi zebraliśmy bardzo ciekawe, rarytasowe autografy. Mi niestety nie wszystko udało się zebrać. Mowa tutaj o Kace, Marcelo, Mano Menezesie, czy Kengo Nakamurze.

Do kolekcji wpadły natomiast sygnaturki wielu innych znakomitych postaci takich, jak uważany za jednego z najlepszych piłkarzy na świecie Neymar, Thiago Silva, Hulk, Lucas Moura, Oscar, Adriano, Yasuhito Endo, Shinji Kagawa, Keisuke Honda, czy Sonny Anderson, którego przypadkowo spotkałem pod hotelem reprezentantów Brazylii. Z Neymarem udało się nawet zrobić zdjęcie. W sumie we Wrocławiu zebrałem autografy 16 Brazylijczyków oraz 24 osób związanych z “Samurai Blue”, bo taki przydomek ma reprezentacja Japonii. Wspomnienia z tego wyjazdu pozostaną do końca życia.

Xavi
Xavi

Kilka postanowień na rok 2012 spełniłem. Mowa tutaj o wypadzie do Warszawy po autografy Sportingu i reprezentacji Portugalii, wysłaniu ponad 100 listów (wysłałem 173) oraz zaliczenie Mistrzostw Europy. Nie udało się natomiast zrobić zdjęcia z Cristiano Ronaldo oraz dobicia do liczby 100 piłkarzy Manchesteru United, których obecnie w kolekcji posiadam 86. Było też kilka odważniejszych postanowień np: zaliczenie forumowego zlotu i wybranie się na Igrzyska Olimpijskie do Londynu, których ostatecznie nie spełniłem. Z pomyślnością otworzyłem natomiast swoją własną galerię autografów.

Koniec roku poświęciłem już tylko na wysyłaniu listów. Okazało się, że od stycznia Poczta Polska podnosi ceny znaczków na listy zagraniczne o prawie 100%. Nie chciałem zmarnować ostatniej okazji, a więc tuż przed zakończeniem roku, zaraz po świętach wysłałem kilkadziesiąt listów. W sumie ten bardzo udany 2012 rok skończyłem liczbą 696 autografów.


2012 rok w statystykach:

Listy wysłane: 173

Listy otrzymane: 50

Autografy z wymian: 224 osoby

Autografy zdobyte osobiście: 247 osoby

Autografy Manchesteru United:  86 osób w kolekcji

Autografu uczestników Mistrzostw Europy 2012:  202 piłkarzy w kolekcji (9 trenerów)

Liczba zdobytych autografów: 696


Cele na 2013 rok: Celów na 2013 rok nie stawiam sobie za wiele. Rok ten zapowiada się na trochę “uboższy” niż poprzedni i nie wiadomo co przyniesie oraz na co się spodziewać. Chciałbym dobić do liczby 100 autografów osób związanych z Manchesterem United oraz wysłać podobną liczbę listów. Byłbym szczęśliwy, gdybym w tym roku doszedł do liczby 250 uczestników Euro2012 oraz zdobyć wszystkich trenerów. Wyjazdów również nie chciałbym odpuścić. Planuję wybrać się na zbieranie z okazji eliminacji do Mistrzostw Świata Ukrainy lub San Marino (przy okazji zebrać autografy reprezentacji Polski i Legii Warszawa) oraz zaliczyć kolejną edycję Polish Masters. Co do postanowień forumowych, to chciałbym stworzyć od nowa pisemny spis mojej kolekcji. Jeżeli będzie to możliwe chciałbym wybrać się na wakacje do Londynu i zaliczyć forumowy zlot. Są to jednak luźne cele. Wszystko wyjdzie praniu.

Pozdrawiam wszystkich i do usłyszenia za rok!

Mateusz „Mateqi” Zgorzyk 🙂

https://www.facebook.com/AutografyMateqi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s